
ŽIVOTNA PREKRETNICA - IZ REPRODUKTIVNE U ZRELU DOB
Trenutačno na svijetu živi otprilike 8 milijardi ljudi, a očekivani životni vijek svake se godine sve više povećava (na području Republike Hrvatske očekivani životni vijek je 78,1 godinu, dok je 1960. godine iznosio 64,6 godina).
S produljenjem životnog vijeka nameće se i jedan od najvećih zdravstvenih izazova za žene - klimakterij sa svim svojim rizicima koje donosi. Pojmom klimakterij definira se razdoblje prije (perimenopauza) i nakon (postmenopauza) posljednje menstruacije (menopauza).
Procjenjuje se kako žena u prosjeku provede trećinu svog života u klimakteriju. U tom razdoblju odvija se niz fizioloških promjena koje su prvenstveno povezane s promjenom razine hormona. Simptomi koji se javljaju posljedica su prilagodbe organizma, prvenstveno na smanjenje proizvodnje hormona estrogena.
Pri pomisli na ovu fazu života, većini žena prva pomisao su neugodni simptomi poput valunga, noćnog znojenja, promjene raspoloženja i sl. No, pitanje je treba li zaista tako gledati na to razdoblje, zašto se određeni simptomi uopće javljaju i, u konačnici, kako ih ublažiti?
PERIMENOPAUZA
Perimenopauza je prijelazno razdoblje koje započinje četiri do pet godina prije zadnje mjesečnice (menopauza) i traje otprilike prvih pet godina nakon zadnje mjesečnice.
Glavno obilježje ovog razdoblja je smanjenje proizvodnje hormona estrogena u jajnicima. Kako se smanjuje razina estrogena, tako menstruacijski ciklus postaje neredovit i, u konačnici, završava zadnjom menstruacijom, tj. menopauzom.
Simptomi manjka estrogena koji se počinju javljati u ovom razdoblju su neregularnosti menstruacijskog ciklusa, valunzi (naleti vrućine i znojenja), promjene raspoloženja, problemi sa spavanjem, suhoća kože, glavobolje...

Individualne razlike
Kad će pojedina žena doživjeti menopauzu vrlo je individualno i na to utječu brojni čimbenici, od kojih je jako važan način života, ali ne mogu se zanemariti niti nasljedni čimbenici kao ni neke bolesti.
Prijevremena menopauza
Prijevremena menopauza predstavlja gubitak menstruacije prije 40. godine života. Javlja se rijetko, kod otprilike jedan posto žena, a uzroci su brojni. Može se javiti spontano ili biti potaknuta utjecajem nekog vanjskog čimbenika (npr. zračenje i kemoterapija zbog liječenja maligne bolesti).
Iako je najčešće u pitanju genetska predispozicija (pozitivna obiteljska anamneza), uzrok mogu biti i neke autoimune bolesti (primjerice Hashimoto tireoiditis), metabolički sindrom, nedostatak određenih enzima koji sudjeluju u sintezi spolnih hormona, infekcije i dr.
Osim gubitka reproduktivne sposobnosti, značajno smanjenje razine estrogena sa sobom nosi i brojne zdravstvene posljedice poput rane pojave osteporoze, bolesti krvožilnog sustava, psihičkih poremećaja, psiho-seksualnih poremećaja itd.
Rana menopauza
Rana menopauza označava pojavu posljednje menstruacije prije navršene 45. godine života. Najčešći čimbenici koji se povezuju s ovom pojavom su pušenje, nizak indeks tjelesne mase i nerađanje (nuliparnost).
Kasna menopauza
Kasna menopauza je pojava posljednje menstruacije poslije 55. godine života. Razlog može biti nasljednog karaktera, ali i odraz ginekološke ili neke druge bolesti.
Inducirana menopauza
Inducirana menopauza javlja se kao posljedica određenog medicinskog zahvata. Kirurško uklanjanje jajnika (ooforektomija) ili oštećenje funkcije jajnika zbog kemoterapije ili radioterapije primjeri su medicinskih zahvata koji uzrokuju induciranu menopauzu. Uklanjanjem ili oštećenjem funkcije jajnika smanjuje se razina estrogena u tijelu, zbog čega se javljaju tipični simptomi perimenopauze.

POSTMENOPAUZA
Postmenopauza je razdoblje koje traje od menopauze, tj. posljednje menstruacije pa sve do kraja života. Dijeli se na ranu (do 70. godine starosti) i kasnu (nakon 70. godine).
Srednjoročne posljedice pada razine estrogena očituju se kroz umor, osjećaj iscrpljenosti, valunge, promjene kože (smanjuju se debljina, vlažnost i elastičnost kože koja je suha, perutava i sklona boranju), urogenitalnu atrofiju, veću sklonost uronfekcijama, smanjenje libida, promjene raspoloženja, slabljenje pamćenja i koncentracije...
Kasne posljedice manjka estrogena manifestiraju se povećanim rizikom pojave određenih bolesti kao što su osteporoza, bolesti krvožilnog sustava, degenerativnih promjena, mentalnih promjena itd.

FEMIPLANT TABLETE
Femiplant je biljni lijek koji se koristi za ublažavanje simptoma menopauze kao što su naleti vrućine i pojačano znojenje. Jedna tableta sadrži 2,5 mg ekstrakta (kao suhi ekstrakt) podanka cimicifuge, a kao ekstrakcijsko otapalo koristi se izopropilni alkohol 40 % (V/V).
Preporučena dnevna doza je jedna tableta dva puta dnevno, odnosno dvije tablete jednom dnevno neovisno o obroku.
Terapijski učinak biljnog lijeka vidljiv je nakon dva tjedna kontinuirane primjene.
Biljni lijek namijenjen je za primjenu samo u odraslih žena u menopauzi.
Prije uporabe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika. Za primjenu kroz usta.
S&B-FEMI-HR-12/21-KORPO