HORMONSKA NADOMJESNA TERAPIJA
 

Hormonska nadomjesna terapija temelji se na primjeni spolnih hormona: estrogena (ERT - estrogen replacement therapy) ili kombinacije estrogena i progestagena (EPT - estrogen-progestagen therapy).
 
Estrogeni se mogu primjenjivati na različite načine: per os (na usta), intramuskularno (u mišić), intranazalno (kroz nos), supkutano (u potkožno tkivo), lokalno/vaginalno i transdermalno (preko kože). Način primjene i doziranje ovise o problemu za koji se indicira.

Hormonska nadomjesna terapija estrogenom prvenstveno je namijenjena ženama koje nemaju maternicu, dok su žene koje imaju maternicu kandidati za terapiju kombinacijom estrogena i progestagena.
 
Hormonska nadomjesna terapija koristi se za ublažavanje vazomotornih simptoma, osteoporoze, poremećaja raspoloženja i depresivnih simptoma, poremećaja spavanja i mokraćnih problema te za poboljšanje kvalitete spolnog života.
 

NEHORMONSKA TERAPIJA

 
Nehormonska terapija drugi je oblik terapije simptoma povezanih s klimakterijem koji uključuje primjenu različitih preparata koji nemaju hormonski učinak.
 

Fitoestrogeni

Fitoestrogeni su nesteroidni spojevi izolirani iz biljaka koji ostvaruju estrogenski učinak iako nemaju steroidnu strukturu hormona estrogena. Da bi ostvarili taj učinak moraju se metabolizirati u crijevima pod utjecajem probavnih enzima i crijevne mikrobiote kako bi dobili strukturu koja ima sposobnost vezanja za estrogenske receptore u tkivima.

Fitoestrogeni se ​dijele u tri skupine: izoflavoni, lignani i kumestani.
 
Izoflavoni se izoliraju iz mahunarki čiji je najznačajniji predstavnik soja. Predstavljaju najčešću i najzastupljeniju skupinu fitoestrogena. Nakon unosa, u crijevima dolazi do njihove pretvorbe u spoj ekvol koji ostvaruje estrogenski učinak, a hoće li u svakom pojedinačnom slučaju do toga i doći ovisi o sastavu crijevne mikrobiote. U žena čija crijevna mikrobiota nije prilagođena pretvorbi izoflavona stvara se manja količina ekvola, a samim time se ostvaruje i slabiji estrogenski učinak.
 
Lignani potječu iz hrane koja je bogata vlaknima. Primjer su nerafinirane žitarice i lan. Imaju slab estrogenski učinak.
 
Kumestani nisu toliko česti u hrani koja se uobičajeno koristi. Primjer biljnih sirovina bogatih kumestanima su alfalfa (odnosno lucerna) i klice djeteline.
 

Cimicifuga

Cimicifuga (Cimicifuga racemosa) biljna je vrsta koja se svrstava u porodicu Ranunculaceae. Iako se u hrvatskom jeziku još naziva grozdasta habulica ili srebrna svijeća, vrlo je vjerojatno da je najviše poznata kao cimicifuga prema izvedenici latinskog imena.

Ekstrakt korijena cimicifuge sadrži niz bioaktivnih spojeva koji ostvaruju protuupalni i antioksidativni učinak. 

Svoje učinke cimicifuga ostvaruje centralnim djelovanjem na smanjenje razine cirkulirajućeg luteinizirajućeg hormona (LH), što pridonosi smanjenju simptoma klimakterija.

Ujedno se pretpostavlja da stimulira D2 receptore (dopaminergičke receptore) što pridonosi povećanju aktivnosti osteoblasta (što smanjuje demineralizaciju kosti) i poboljšanju libida.

S obzirom da cimicifuga ostvaruje centralni učinak, a ne učinak putem vezanja za estrogenske receptore, može se, uz liječničku preporuku, primijeniti u žena koje imaju povijest karcinoma dojke.

 

Maka

Biljka maka (Lepidium peruvianum) često se spominje kao tipični primjer adaptogena, biljne vrste koja regulira odgovor organizma na brojne fiziološke, biokemijske i psihološke stresore. Adaptogenima se smatraju one biljne vrste koje imaju sposobnost prilagodbe organizma na novonastale okolnosti.

Smatra se da ima učinak na libido, metabolizam, energiju, raspoloženje i kognitivne (misaone) procese. Određena istraživanja pokazuju kako primjena make povećava razinu „dobrog“ HDL kolesterola te pridonosi povećanju gustoće kostiju. Nadalje, smatra se da smanjuje učestalost valunga, noćnog znojenja, nesanice i poremećaja raspoloženja.

Pretpostavka je da maka svoj učinak ostvaruje stimulirajući žlijezde poput nadbubrežne žlijezde te hipofize i hipotalamusa.

 

Kava-kava

Kava-kava (Piper methysticum) uglavnom se povezuje s analgetskim, sedativnim i anksiolitičkim učinkom (smanjuje napetost).

Zbog takvog učinka, našla je svoju primjenu u klimakteriju - može ublažiti napetost, nemir, anksioznost i poremećaj spavanja.