PRIPREMA ZA KIRURŠKI ZAHVAT
Operacija (lat. operatio = djelatnost, posao, djelovanje) u medicini podrazumijeva kirurški zahvat koji izvodi liječnik s ciljem uklanjanja bolesnog ili ozlijeđenog tkiva ili stranog tijela iz organizma te uspostavljanja izgleda i funkcije pojedinog organa uz oblikovanje novih anatomskih odnosa. Iako postoje zapisi o provedbi operacija još iz razdoblja drevnog Egipta, razvoj medicine i tehnologije uvelike je promijenio način njihova izvođenja: cilj je da operativni zahvat bude što manje invazivan i da što kraće traje.
Priprema svakog kirurškog zahvata započinje razgovorom s liječnikom i određivanjem termina. Prije zahvata pacijent mora napraviti zadane laboratorijske i druge pretrage. Temeljem rezultata tih pretraga anesteziolog donosi odluku o provođenju operacije u dogovorenom terminu, kao i o odgovarajućem vidu anestezije.

Pet dana prije operacije
Tijelo i kosu preporuča se prati Octenisan® losionom za pranje jednom dnevno, nakon čega se tijelo obriše čistim ručnikom i obuče čista odjeća. Postupak antimikrobnog čišćenja nosa provodi se dva puta dnevno na način da se uz pomoć čistog vatenog štapića u predvorje nosa nanese Octenisan® md gel za nos, nakon čega se nosnice protrljaju.

Dan prije operacije
Ovisno o vrsti operativnog zahvata, može se propisati lako probavljiva hrana ili laksativi. Kod nekih operacija prakticira se i ne uzimanje tekućine.

Na dan operacije
Preoperativno pranje kože i dekolonizacija predvorja nosa provode se i na sam dan operacije, neposredno prije operativnog zahvata, kako bi se količina mikroorganizama smanjila na najmanju moguću mjeru, odnosno smanjila vjerojatnost infekcije kirurške rane.
U tu svrhu koriste se prozvodi na bazi oktenidina.
Octenisan® losion za pranje - nanosi se nerazrijeđen na vlažnu rukavicu za pranje i jednoliko utrljava na odgovarajuće dijelove tijela. Ostavi se da djeluje otprilike jednu minutu i potom ispere. Octenisan md gel za nos nanosi se pomoću čistog vatenog štapića u predvorje nosa i nosnice se protrljaju.
Octenisan® md gel za nos - nanosi se pomoću čistog vatenog štapića u predvorje nosa i nosnice se protrljaju.
POSTOPERATIVNI OPORAVAK
Nakon provedenog kirurškog zahvata slijedi oporavak. Tip oporavka uglavnom ovisi o vrsti kirurškog zahvata, a u većini slučajeva temelji se na tretiranju kirurške rane i smanjenju boli.
Oporavak u bolnici
Neposredno nakon operacije pacijent se na neko vrijeme smješta na odjel intenzivne njege radi pojačanog nadzora, a potom se premješta u bolesničku sobu gdje medicinsko osoblje prati temperaturu, krvni tlak, frekvenciju otkucaja srca i disanje.
Pacijentu se osiguravaju lijekovi za smanjenje osjećaja bola, a rana se redovito čisti i previja kako bi se spriječila infekcija. Liječnik odlučuje kada se pacijent otpušta iz bolnice.
Oporavak kod kuće
Odlukom liječnika pacijent se otpušta iz bolnice na kućnu njegu. Vrlo je važno držati se uputa liječnika o tome kako se ponašati kod kuće i na koji način tretirati kiruršku ranu.
Naglasak u ovoj fazi oporavka je na zacjeljivanju rane. Kako bi se spriječila infekcija, preporuka je prilikom previjanja koristiti antiseptike. Antiseptici su proizvodi koji se nanose na kožu ili sluznicu s ciljem suzbijanja rasta i djelovanja, odnosno smanjenja broja mikroorganizama. Primjenom antiseptika komplikacije se izbjegavaju ili svode na najmanju moguću mjeru.
ZACJELJIVANJE KIRURŠKE RANE
Zacjeljivanje rane je složen proces koji predstavlja odgovor organizma na ozljedu i započinje neposredno nakon prekida integriteta kože, a cilj mu je ponovno uspostavljanje kontinuiteta kože.
U procesu zacjeljivanja razlikujemo četiri faze:
HEMOSTAZA - ozljeda kože dovodi do oštećenja krvnih žila i krvarenje, nakon čega neposredno slijedi stezanje krvnih žila. Vazoaktivni spojevi započinju i potiču proces prolaska određenih stanica iz krvi u prostor oko krvnih žila. Trombociti proizvode hemostatsku tvar (zaustavlja krvarenje) koja se naziva fibrin, kao i citokine, koji utječu na događaje tijekom procesa zacjeljivanja rane.UPALA - u područje rane pojačano pristižu upalne stanice leukociti.
PROLIFERACIJA - faza stvaranja granulacijskog tkiva koje doprinosi čvrstoći i integritetu rane (postoje dokazi o pojačanoj sintezi kolagena već sljedećih 10 sati nakon ozljede, s vrhuncem sinteze pet do sedam dana nakon ozljede), novih krvnih žila i epitelizacije, to jest rekonstrukcija zaštitne barijere kože.
REMODELACIJA - konačna faza zacjeljivanja rane koja obuhvaća sintezu i razgradnju kolagena u cilju pojačanja čvrstoće i otpornosti na istezanje, a traje i do dvije godine, pa čak i dulje. U ovoj fazi prestaje stvaranje novih krvnih žila.

Oktenidin za brži oporavak
Sredinom osamdesetih godina dvadesetog stoljeća razvijen je oktenidin, nova djelatna tvar koja pokazuje antiseptička svojstva, a nalazi se u sastavu Octenisept® otopine za sluznicu i kožu. Oktenidin je danas postao standard u liječenju i zbrinjavanju rana te je zauzeo mjesto vodećeg medicinskog proizvoda za antiseptičku obradu rana i sluznica.
Svojstven mu je širok antimikrobni spektar djelovanja - pokazuje baktericidan (ubija bakterije), fungicidan (ubija gljivice) i ograničen virucidan (ubija viruse) učinak. Djeluje unutar jedne minute od primjene uz dugotrajan učinak i do 24 sata. Bezbojan je, bezbolan i niskih alergijskih svojstava, stoga je dobro podnošljiv na koži, sluznici i tkivu. Prikladan je za primjenu kod djece, dojenčadi i nedonoščadi.

Infekcija kirurške rane
Na mjestu infekcije javljaju se crvenilo, otok, bol i pojačan iscjedak iz rane. Izgled i miris rane zavise od uzročnika infekcije.
Uzročnici infekcije mogu biti bakterije koje se nalaze na ili u samom bolesniku (endogene infekcije) ili bakterije iz okoline (egzogene infekcije).
Najčešći uzročnici su Staphylococcus aureus (uključujući i MRSA), Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Serratia marcences, Enterococcus, Clostridium spec., Acinetobacter spec. i Pseudomonas aeruginosa.
Poremećaj zacjeljivanja kirurške rane
Proces zacjeljivanje rana je vrlo složen proces u kojem sudjeluju brojni mehanizmi na stanićnoj i molekularnoj razini koji moraju biti dobro usklađeni. Čim se poremeti bilo koji dio procesa može doći do poremećaja zacjeljivanja u bilo kojoj fazi. U tom slučaju rana ne zacjeljuju tako dugo dok se ne korigira ili ukloni uzrok ili popratna bolest.Iako većina rana zacjeljuje bez komplikacija, u nekim situacijama se mogu pojaviti problemi, posebice kod osoba starije životne dobi.
Neki od čimbenika koji mogu poremetiti prirodni proces zacjeljivanja rane su:
- prekomjerna napetost šavova
- loša cirkulacija i slaba opskrba tkiva kisikom
- pothranjenost
- nedostatak makro i/ili mikro nutrijenata
- terapija kortikosteroidima
- terapija imunosupresivima
- radioterapija
- teški oblik reumatoidne bolesti
Razdvajanje kirurške rane
Znatno rjeđa komplikacija je tzv. „cvjetanje“ rane, to jest razdvajanje međusobno približenih rubova rane nakon odstranjivanja šavova. Najčešći razlog je problem u tehnici zatvaranja rana i javlja se otprilike sedam do 10 dana nakon operacije. Nakon čiščenja i dezinfekcije rane rana se ponovo šiva.
KADA SE OBRATITI LIJEČNIKU?
Obratite se nadležnom liječniku u sljedećim situacijama:
rana postaje veća
ponovo se javlja bol ili postojeća bol postaje jača
rana počinje pojačano krvariti
koža u blizini rane postaje blijeda ili mijenja boju
u blizini rane javljaju se trnci ili osjećaj utrnulosti
postoje simptomi infekcije (povišena tjelesna temperatura, crvenilo, lokalizirana bol, iscjedak iz rane),