KAKO NASTAJE DEKUBITUS
Temeljna pretpostavka nastanka je trajni pritisak na određeni dio tijela, što dovodi do ishemije, ali i otežane limfne drenaže, što rezultira nakupljanjem otpadnih bioprodukata koji bi se inače drenažom odstranili.
Vrijeme potrebno da se razvije dekubitus ovisi o brojnim čimbenicima, među kojima treba istaknuti opće stanje organizma i jačinu pritiska na određeni dio tijela.
Čimbenici koji pridonose razvoju dekubitusa:
- intrinzični - dijabetes, pušenje, pothranjenost, imunosupresija izazvana lijekovima ili bolestima imunosnog sustava, bolesti krvnih žila, oštećenje kralježnične moždine, kontrakture, nepokretnost
- ekstrinzični - ležanje na tvrdoj površini, boravak u staračkom domu, neodgovarajuće proteze, neodgovarajuća higijena kože.
FAZE RAZVOJA DEKUBITUSA
U razvoju dekubitalnog ili trofičnog ulkusa razlikujemo nekoliko faza:
- 1. faza - koža gubi boju, ali ne puca. Osobe svjetlije puti mogu imati crvene mrlje, dok se kod osoba tamnije puti diskoloracija može manifestirati kao plave ili ljubičaste mrlje. Kod nekih osoba javljaju se bijele mrlje.
- 2. faza - koža puca, a ulkus je plitak s crvenkastom ili ružičastom bazom rane. Moguća je pojava mjehura ispunjenog tekućinom.
- 3. faza - ulkus postaje dublji i zahvaća sloj potkožnog masnog tkiva. Moguća je pojava gnoja u rani.
- 4. faza - ulkus prodire u dublje slojeve mišića i u kost. Unutar ulkusa je moguća pojava mrtvog crnog tkiva - eshara.
PREVENCIJA DEKUBITUSA
Održavanje higijene bolesnika također je važan aspekt prevencije. Potrebno je uspostaviti kontrolu nad inkontinencijom mokraće i/ili stolice, jer izlučevine u duljem kontaktu s kožom dovode do iritacije i oštećenja kože. Nakon kupanja koža mora biti suha, a koštana izbočenja se ne smiju masirati.
Ne treba zanemariti niti odgovarajuću prehranu koja osigurava dovoljan unos proteina te ostalih mikro i makronutrijenata važnih za izgradnju tkiva i optimalnu hidraciju.
LIJEČENJE DEKUBITUSA
UKLANJANJE PRITISKA
Rasterećenje pritiska na mjestu pojave dekubitusa prvi je korak u liječenju.
Nepokretnim bolesnicima treba češće mijenjati položaj u krevetu i koristiti posebne podmetače iz antidekubitalnog programa koji će smanjiti pritisak na kožu i trenje (posebne jastuke s različitim vrstama punjenja, zaštitu za pete, sisteme za distribuciju pritiska i prevenciju rana na stopalima, jastuk za sjedenje itd.).
Moguće je koristiti i poseban tip kreveta u kombinaciji s različitim vrstama antidekubitalnih madraca namijenjenih smanjenju pritiska na kritične točke tijela.
SPRJEČAVANJE INFEKCIJE
U slučaju pojave infekcije, dekubitalno područje podvrgava se kirurškoj drenaži i debridmanu.
Debridman je uklanjanje nekrotičnog (devitaliziranog, mrtvog) tkiva i stranog materijala iz rane (ostataka zavojnog materijala i ostalih nečistoća). Na taj način se odstranjuje i potencijalni biofilm (koji može dovesti do širenja infekcije), čime se pospješuje proces zacjeljivanja rane.
U ovisnosti o vrsti i stupnju razvoja infekcije, u određenim slučajevima koriste se i lokalni antiseptici. Ukoliko dođe do razvoja osteomijelitisa, jedna od mogućnosti je primjena antibiotika intravenskim putem.
KORIŠTENJE OBLOGA I LOKALNIH ANTISEPTIKA
U odabiru obloga važno je uzeti u obzir lokalizaciju, veličinu, oblik i dubinu rane te stanje okolne kože.
Okolnu kožu treba zaštititi od pretjeranog vlaženja kako bi se izbjeglo njezino pucanje. Kako bi se spriječila infekcija, obloge treba redovito mijenjati, a bez odgode ukoliko su natopljene mokraćom ili stolicom.
Za suhe i dehidrirane rane primjeren je hidrogel koji se stavlja iznad granulacijskog tkiva. Svojom strukturom „izvlači“ nečistoće, a ukoliko u svom sastavu sadrži i antiseptik, dodatno pridonosi uništavanju mikroorganizama i sprječavanju razvoja infekcije.
Prednosti oktenidina kao antiseptika
Sredinom osamdesetih godina dvadesetog stoljeća razvijen je oktenidin, djelatna tvar antiseptičkih svojstava, koja je danas postala standard u liječenju i zbrinjavanju rana.Svojstven mu je širok antimikrobni spektar djelovanja - pokazuje baktericidan (ubija bakterije), fungicidan (ubija gljivice) i ograničen virucidan (ubija viruse) učinak. Djeluje unutar jedne minute od primjene uz dugotrajan učinak i do 24 sata. Bezbojan je, bezbolan i niskih alergijskih svojstava, stoga je dobro podnošljiv na koži, sluznici i tkivu. Prikladan je za primjenu kod djece, dojenčadi i nedonoščadi.
Octenilin® otopina za ispiranje rana
Funkcija surfaktanta je smanjenje površinske napetosti otopine, što olakšava raspršivanje i prekrivanje rane. Osim što bolje prekriva ranu, bolja penetracija pridonosi uspješnijem odstranjivanju bakterija i nekrotičnog tkiva. Zahvaljujući dodatku surfaktanta, veća je i učinkovitost u razbijanju potencijalnog biofilma.
Octenilin® gel za rane
Octenilin® gel za rane je bezbojan i može se koristiti sam ili u kombinaciji s Octenilin® otopinom za ispiranje rana kako bi se prevenirala bakterijska kontaminacija rane.