RAZDVAJANJE VEZE MAJKE I DJETETA
Pupčana vrpca se presijeca unutar jedne do tri minute nakon poroda radi prekida protoka krvi kroz pupkovinu i potpunog razdvajanja veze majke i djeteta. U malom preostalom dijelu pukovine koji ostaje, tzv. pupčani bataljak, započinje proces zacjeljivanja, koji može trajati od 7 do 14 dana, nakon čega se očekuje njegovo otpadanje kao fiziološki dio procesa zacjeljivanja.
S obzirom da je pupčani bataljak odumrlo tkivo, nema živčanih završetaka pa postupak previjanja bataljka nije bolan za dijete.
U početku, roditelji nisu dovoljno spretni da bi mogli okupati dijete u kadici i pri tome na odgovarajući način zaštititi pupčani bataljak, odnosno ranicu. Stoga se u svakodnevnoj praksi preporučuje dijete brisati vlažnom pamučnom krpom od glave do pete, zaobilazeći pupak. Kad pupčani bataljak otpadne i pupčana ranica zaraste, što će utvrditi patronažna sestra, kreće se s kupanjem u kadici.
Opće upute
Cilj njege je suh i čist pupčani bataljak, zarasla pupčana ranica i oblikovan pupak.
Njega pupčanog bataljka u praksi je puna kontroverzi. Izgled pupčanog bataljka, kao i upute o njezi, razlikuju se od rodilišta do rodilišta, tako da skoro svako rodilište ima barem za nijansu drugačije upute.
Navedene razlike zbunjuju roditelje i pojačavaju njihovu nesigurnost. No, točno je da njega pupčanog bataljka ovisi o njegovu izgledu. Pupčani bataljak može biti s kopčom ili bez kopče i omotan sterilnom gazom ili može biti kratak bez kopče i gaze.
Najnovije smjernice Svjetske zdravstvene organizacije za zemlje s odgovarajućom postnatalnom skrbi i niskom neonatalnom smrtnošću upućuju na suhu njegu pupčanog bataljka.
Tijekom prvog tjedna života, pupčani bataljak je obično suh i bez sekrecije. Krajem prvog tjedna počinje odvajanje bataljka uz slabiju sukrvicu i vlaženje, što je očekivano i ne treba vas zabrinjavati.
Pupčani bataljak omotan sterilnom gazom
Postupak skidanja gaze je jednostavan: prije odvajanja gaze operite ruke, gazu polako skinite, dezinficirajte okolinu bataljka i potom stavite novu gazu, ali što labavije kako bi je poslije lakše uklonili. Najvažnije je da gazu redovito mijenjate, jednom dnevno. Navedeni postupak će vam pokazati patronažna sestra.
Pelenu pričvrstite ispod pupčanog bataljka sve dok ne otpadne, a pupčana ranica zacijeli. Većina pelena ima već utor na vrhu koji omogućava postavljanje pelene ispod bataljka, bez potrebe za presavijanjem pelene.
Što ako dijete pomokri gazu ili pupčani bataljak/ranicu?
Nerijetko se dijete pomokri po pupčanom bataljku/ranici ili gazi, češće dječaci. Nemojte se radi toga zabrinjavati. Ako se radi o gazi, uklonite je, operite okolnu kožu i pupčani bataljak pošpricajte s Octenisept® 1 mg/ml + 20 mg/ml otopinom za kožu, pričekajte barem jednu minutu i potom stavite novu gazu. Isti postupak treba provesti i u fazi zacjeljivanja pupčane ranice.
Može li se tijekom njege otkinuti pupčani bataljak?
Većina roditelja je u strahu da pri njezi ne otkinu pupčani bataljak, zbog čega izbjegavaju prati i dezinficirati okolnu kožu, a to može dovesti do infekcije.Svakodnevnom pravilnom njegom ne možete otkinuti bataljak jer za to je potrebna velika sila. Pupčani bataljak treba prirodno otpasti i ne smije ga se potezati niti kada visi na končiću.
Ukoliko se bataljak odvoji tijekom njege to nije vaša krivica - bio je spreman otpasti, a to i želimo.
ŠTO NAPRAVITI KADA OTPADNE PUPČANI BATALJAK?
Nakon što pupčani bataljak otpadne nastaje pupčana ranica (pupak se rijetko kada odmah oblikuje, za to je potrebno nekoliko dana). Patronažna sestra će procijeniti izgled pupčane ranice i dati daljnje upute vezane uz njegu. Ako pučana ranica uredno zacjeljuje bez vlaženja, nije nužna primjena antiseptika. Manja sekrecija u procesu zacjeljivanja je uobičajena pojava.
Zacjeljivanje pupčane ranice treba pratiti, a okolnu kožu održavati čistom i suhom. U tom smislu poželjno je pupčanu ranicu izložiti zraku i ne stavljati preko nje gazu, mrežicu, zavoj ili flaster. I u ovoj fazi potrebno je pelenu saviti ispod pupka dok god ne prestane sekrecija i ranica ne zacijeli.
Što je granulom pupka?
Procjenu izgleda pupčane ranice nakon otpadanja pupčanog bataljka provodi patronažna sestra, koja u slučaju pojave granuloma dijete upućuje pedijatru koji izraslinu lapizira. U praksi je često prisutan naziv „spaljivanje“, što nepotrebno plaši roditelje. Navedeni proces lapizacije se obavlja štapićem uronjenim u srebrni nitrat. Postupak nije bolan i može se provesti ambulantno. Ponekad, ovisno o veličini granuloma, potrebno je više od jednog lapiziranja.
Nakon zahvata treba pratiti upute pedijatra u vezi njege, što će nadzirati patronačna sestra.
Što ako pupčani bataljak nije otpao nakon dva tjedna?
Pupčani bataljak se kod neke novorođenčadi odvoji nešto kasnije od uobičajenog vremena.
Ako nije otpao nakon 21 dan dijete se upućuje pedijatru koji će, prema procjeni, najčešće lapizirati ili podvezati pupčani bataljak kako bi se ubrzao proces otpadanja. Pojedini pedijatri ne obavljaju postupak podvezivanja već dijete upućuju u bolnicu.
U velikom broju slučajeva pupčani bataljak otpada neposredno nakon podvezivanja ili nakon par dana.
Simptomi koji alarmiraju
U izuzetno rijetkim slučajevima pupčana ranica nakon otpadanja pupčanog bataljka može pojačano krvariti. To se najčešće javlja ako pupčani bataljak ranije otpadne. Kako to procijeniti? Nakon brisanja kapi krvi stvara se nova kap krvi - u tom slučaju potrebnoj je staviti sterilnu gazu na pupčanu ranicu i odmah se javiti pedijatru ili u hitnu ambulantu.
Kada primijeniti antiseptik?
Pravilna primjena Octenisept® 1 mg/ml + 20 mg/ml otopine za sluznicu i kožu
Područje oko pupčanog bataljka/ranice potrebno je jednom dnevno pošpricati s Octenisept® 1 mg/ml + 20 mg/ml otopinom za kožu. Kako bi se postigao potpuni antiseptični učinak Octenisept® 1 mg/ml + 20 mg/ml otopine za kožu bitno je nakon primjene pričekati barem jednu minutu i tek onda ukloniti sekreciju/sukrvicu ako postoji. Prekomjerna primjena antiseptika nije preporučljiva jer može izazvati iritaciju kože.
Kada je u toaleti pupčanog bataljka/ranice preporučljivo koristiti antibiotski prašak ili mast?
Pojedina sredstva u njezi pupčanog bataljka, kao što su 70%-tni alkohol i vodikov peroksid, već odavno su isključena iz njege i nisu preporučljiva radi agresivnosti i narušavanja prirodnog procesa otpadanja pupčanog bataljka i zacjeljivanja ranice.
Rutinska primjena antibiotskih prašaka, koji su se desetljećima koristili, nije preporučljiva. Njihova primjena je opravdana kod komplikacija zacjeljivanja pupčane ranice, što će po potrebi preporučiti liječnik.