HORMONALNE PROMJENE U KLIMAKTERIJU
Klimakterij označava razdoblje u životu žene koje počinje postupnim gašenjem reproduktivne funkcije, a rezultat je smanjenja proizvodnje spolnih hormona u jajnicima - estrogena i progesterona, što se očituje brojnim subjektivnim smetnjama i tjelesnim promjenama.
Estrogen i progesteron
Tijekom perimenopauze postupno se smanjuje stvaranje estrogena, ali na nepravilan način. Ponekad može biti prisutno više estrogena nego u ranijoj životnoj dobi, što onda rezultira nadutošću, osjetljivošću dojki i obilnim krvarenjem. No, s druge strane može biti prisutan manjak estrogena, uslijed čega se javljaju valovi vrućine, noćno znojenje, lupanje srca, glavobolja, nesanica, umor, promjene raspoloženja, smanjenje libida itd.
Zajedno s estrogenom, progesteron sudjeluje u regulaciji menstruacijskog ciklusa, no njegova najvažnija uloga očituje se tijekom trudnoće. U perimenopauzi i nakon menopauze stvaranje progesterona u potpunosti prestaje, što može uzrokovati neredovite, obilnije i duže menstruacije.
Nerijetko se javlja i problem s regulacijom tjelesne težine jer je razina progesterona usko povezana s pravilnim radom štitne žlijezde, ali i s regulacijom vode u tkivima. Kako progesteron djeluje kao prirodni diuretik, njegov nedostatak dovodi do zadržavanja vode u tkivima, otečenosti i nadutosti.
FAZE KLIMAKTERIJA
Faze razdoblja u životu žene koje počinje postupnim gašenjem reproduktivne funkcije uključuju perimenopauzu, menopauzu i prvih deset godina postmenopauze.
Perimenopauza
Ovo razdoblje karakteriziraju brojne fiziološke promjene koje se manifestiraju neredovitim i obilnim menstruacijskim krvarenjem, valovima vrućine, poremećajem sna, promjenama raspoloženja, vaginalnom suhoćom i smanjenjem libida. Simptomi nisu izraženi kod samo oko 15 posto žena.
Promjene koje se događaju uglavnom su blažeg karaktera i ne utječu pretjerano na kvalitetu života žene.
Menopauza
U užem smislu, menopauza označava zadnju menstruaciju u životu žene, koja se najčešće događa oko 50. godine života. Predstavlja dio prirodnog procesa starenja i posljedica je smanjenja funkcije jajnika, a time i proizvodnje glavnih ženskih spolnih hormona - estrogena i progesterona, odnosno njihova cikličnog učinka na sluznicu maternice.
Na vrijeme pojave menopauze mogu utjecati genetski čimbenici, obiteljska anamneza i pušenje.
U ovisnosti kada nastupa, menopauza može biti:
- prijevremena menopauza - nastupa prije 40. godine
- rana menopauza - nastupa između 40. i 45. godine
- kasna menopauza - nastupa poslije 55. godine.
Postmenopauza
Najčešći simptomi rane postmenopauze su valovi vrućine i rumenilo, glavobolje i vrtoglavice, psihičke promjene, nesanica, noćno znojenje, povećanje tjelesne mase (kilogrami se doslovno 'lijepe' već od samog pogleda na hranu).
S vremenom može doći do povišenja krvnog tlaka, bolova u zglobovima, proširenih vena, poremećaja probave, češćeg mokrenje i suhoće intimnog područja.
Postupno se povećavaju i zdravstveni rizici koji su rezultat nedostatka estrogena, zbog čega raste pojavnost bolesti krvožilnog sustava, osteoporoze, malignih tumora (osobito raka dojke), depresije, senilne demencije i Alzheimerove bolesti, a jačaju i degenerativne promjene.
MENTALNO ZDRAVLJE U KLIMAKTERIJU
Kako ženski spolni hormoni utječu i na psihičku ravnotežu, mentalno zdravlje je također važan aspekt tijekom perimenopauze i postmenopauze.
Smanjenje razine estrogena može rezultirati pojavom naglih promjena raspoloženja, pojačane nervoze, razdražljivosti, potištenosti, depresije (koja se manifestira osjećajem tuge, beznađa ili krivnje), poremećajem spavanja i drugih tegoba.
Pojavi simptoma depresije kod žena u ovom razdoblju značajno mogu doprinijeti društveni čimbenici i pitanje identiteta žene te promjene u obiteljskoj dinamici i društvenom statusu. Ukoliko simptomi depresije postanu intenzivni i česti, svakako se treba obratiti liječniku bez odlaganja.
Mentalno zdravlje je jednako važno kao i fizičko, stoga je potrebno čuvati ga s jednakom pažnjom te pronaći način kako ga održavati na optimalnoj razini (od meditacije i pravilnog disanja, preko psihoterapijskih tehnika pa sve do novih interesa i poticajnog okruženja) i zadržati pozitivan pogled na život.
PRIRODNO DO HORMONALNE RAVNOTEŽE U KLIMAKTERIJU
Svaka životna faza, pa tako i klimakterij, sa sobom donosi neke nove izazove, pri čemu je važno upoznati svoje tijelo i naučiti kako određenim odlukama pozitivno utjecati na psihičko i fizičko zdravlje.
Uz brigu o mentalnom zdravlju, vježbanje, napuštanje štetnih navika, pravilnu prehranu i odgovarajuće suplemente ovo razdoblje života može biti vrlo inspirativno.
Femmenessence
Na putu do hormonalne ravnoteže mogu pomoći odgovarajući dodaci prehrani na prirodnoj bazi koji sadrže korijen biljke maka (maca, peruanski ginseng).
Femmenessence kapsule su dodatak prehrani vrhunske i svjetski priznate kvalitete, s ekstraktom korijena make (maca, Lepidium meyenii) koja doprinosi regulaciji hormonske aktivnosti i zdravlju reproduktivnog sustava na prirodan način.
Femmenessence preparati su proglašeni najboljim ženskim preparatima na svijetu.
- Femmenessence MacaLife - za žene između 44. i 54. godine života
- Femmenessence MacaPause - za žene iznad 55. godine života.