ŠTO JE SINDROM IRITABILNOG CRIJEVA?
Sindrom iritabilnog crijeva (SIC) čest je poremećaj koji se očituje bolovima u trbuhu i promijenjenim ritmom pražnjenja crijeva u trajanju od najmanje tri mjeseca. Točan uzrok nije poznat, no pretpostavlja se da nastanku sindroma pogoduju upale i infekcije, stres, poremećaj ravnoteže neurotransmitera i sl. Također, prepoznati su neki prehrambeni čimbenici koji utječu na razvoj bolesti i pogoršanje simptoma, a to su: preosjetljivost na hranu, neravnoteža crijevne mikroflore, pretjeran unos masnoća, prejedanje, neredovito i prebrzo konzumiranje hrane te prevelik unos alkohola, kave i gaziranih pića.
Bolest zahvaća tanko i debelo crijevo, a od poremećaja pati 10 - 15 % odraslih osoba, najčešće žena.
SIC je jedan od najčešćih poremećaja koje susreću specijalisti gastroenterolozi i liječnici obiteljske medicine u svakodnevnoj praksi.
LIJEČENJE SINDROMA IRITABILNOG CRIJEVA
Liječenje je obično dugotrajno. Kako je uloga hrane u olakšavanju simptoma velika, oboljeli ne bi smjeli konzumirati:
- masnu hranu
- alkohol, kavu i gazirana pića
- mahunarke, neoguljeno voće i žitarice (zbog netopljivih vlakana).
Oboljelima se preporuča:
- jesti polako i redovito
- značajno smanjiti unos šećera kako bi izbjegli jaču nadutost
- konzumirati fermentirane mliječne proizvode, kukuruzni kruh i hranu s topljivim vlaknima (zob, lan)
- izbjegavati hranu pripremljenu s puno masnoće te dati prednost kuhanom meso umjesto pečenom (najbolje piletina ili riba)
- jesti kuhano povrće i piti dosta tekućine.
PRIMJENA ENTEROSGELA KOD SINDROMA IRITABILNOG CRIJEVA
Higijenske mjere mogu ublažiti simptome, no možete si učinkovito pomoći i selektivnim enterosorbentom Enterosgelom.
Enterosgel se temelji na organskom mineralu s adsorpcijskom sposobnošću vezanja nekih toksičnih i štetnih tvari u crijevu (npr. endotoksina, enterotoksina), koje fizički veže na svoju površinu, smanjujući učestalost stolica i trajanje proljeva.
PREHRANA KOD SINDROMA IRITABILNOG CRIJEVA
Iako ne postoji određen dijeta, postoje neka pravila koja vrijede za sve oboljele.
Preporučuje se smanjen unos ili potpuna eliminacija namirnica poput čaja, kave, alkohola i gaziranih pića. Te namirnice treba zamijeniti fermentiranim mliječnim napitcima i jogurtom.
Ukoliko postoji jaka bol u trbuhu, nadutost i vjetrovi, treba ograničiti konzumaciju ili potpuno izbaciti iz prehrane zeleno lisnato povrće, grah, neke vrste voća (jabuke, grožđe, banane, lješnjake) te mliječne proizvode koji sadrže laktozu.
Prednost treba dati namirnicama s malim postotkom masnoće i visokom proteinskom vrijednošću.
Ako je jedan od simptoma zatvor, prehrana treba biti bogata namirnicama s visokim postotkom celuloze, kao što su integralne mekinje, kruh i tjestenina te povrće i voće.
Izbacite alkohol
Alkohol djeluje nadražujuće na probavni sustav tako da kod nekih osoba već i jedno piće može izazvati pojavu nekog od simptoma SIC-a. Ako se ne možete suzdržati od alkohola, nastojte ne pretjerivati s količinom i ne piti na prazan želudac.
Zaboravite kavu
Kofein je okidač za većinu simptoma sindroma iritabilnog crijeva. Uz to, zrna kave sadrže enzime koji nadražuju probavni sustav te mogu uzrokovati razne probavne smetnje neovisno o osnovnoj bolesti.
Oprezno s mlijekom
Ukoliko teže podnosite laktozu (šećer u mlijeku), i kazein ili sirutku (mliječni proteini ograničite njihov unos, a kalcij iz mlijeka i mliječnih proizvoda nadoknadite kroz druge namirnice ili dodatake prehrani.
Pažljivo s izborom pića
Nastojte svaki dan popiti 6 do 8 čaša vode. Izbjegavajte pića koja sadrže ugljični dioksid, kofein i/ili umjetna sladila, jer nadražuju probavni sustav. Dobar izbor su biljni čajevi koji ne sadrže kofein (kamilica, menta ili komorač).
Smanjite unos masnoća
Masna hrana može uzrokovati kontrakcije crijeva te bolne grčeve u trbuhu i dodatno pogoršati sindrom iritabilnog crijeva, stoga izbjegavajte njihov unos.
Ne gutajte hranu brzo i zaboravite žvakaće gume
Obje navike uključuju gutanje zraka, što pridonosi stvaranju plinova u crijevima i pogoršanju simptoma iritabilnog crijeva.
Izbjegavajte umjetna sladila
Umjetna sladila, poput sorbitola ili ksilitola, kakva se koriste u proizvodnji slatkiša, gaziranih pića i drugih namirnica, mogu uzrokovati stvaranje plinova u crijevima i nadimanje.
Isprobajte dobre bakterije
Dobre bakterije mogu ublažiti bolove u želucu i nadutost uzrokovanu crijevnim plinovima, te imaju pozitivan učinak na opće stanje.
Jedite manje obroke, ali češće
Umjesto tri velika obroka, nastojte dnevno imati četiri ili pet manjih obroka. Na taj način izbjeći ćete stanje pregladnjelosti nakon kojeg slijedi prejedanje. Osim toga, veliki obroci mogu uzrokovati grčeve i proljev.
Vodite dnevnik prehrane
Važan korak u otkrivanju namirnica koje djeluju kao okidači za pojavu tipičnih simptoma je vođenje dnevnik prehrane u koji bi trebalo upisivati sve namirnice i pića koja osoba konzumira tijekom dana te opis i učestalost simptoma koji se javljaju.
Uravnotežite unos vlakana
U odgovarajućoj količini vlakna pridonose povećanju mase stolice, stabiliziraju vodu i povećavaju brzinu prolaska kroz crijeva te sprječavaju zatvor. U malim količinama mogu ublažiti proljev, apsorbirati vodu i učiniti stolicu kompaktnijom.