ŠTO JE MUŠKA NEPLODNOST?
Neplodnost je medicinski izraz za sterilnost, odnosno slučaj kada redoviti seksualni odnosi bez kontracepcije ne rezultiraju trudnoćom u roku od 12 mjeseci.
Postoji općenita razlika između primarne i sekundarne neplodnosti - primarna neplodnost je ukoliko muškarac nikada nije ostvario očinstvo, dok kod sekundarne neplodnosti muškarac već ima jedno ili više djece, bilo s trenutačnom partnericom ili s drugom ženom.
U mnogim slučajevima neplodnosti, ženu se testira prije muškarca iako se u otprilike pola slučajeva uzrok nalazi kod muškarca.
ŠTO UZROKUJE MUŠKU NEPLODNOST?
Mnogo je uzroka muške neplodnosti. Genetska predispozicija, stres, promjene u načinu života i prehrambenim navikama mogu dovesti do dramatičnog smanjenja proizvodnje i kvalitete spermatozoida. Oko 15 % svih parova još uvijek ima neostvarenu želju za djetetom, čak i nakon godinu dana spolnih odnosa bez zaštite.
Razlog neplodnost kod muškaraca mogu biti naslijeđeni ili stečeni poremećaji. Među stečenim poremećajima možemo izdvojiti bolesti ili poremećaje koji se odnose na hormonsku kontrolu funkcije testisa (oko 12 %), stvaranje sperme u testisima (oko 30-40 %) i sustav za prijenos sperme (oko 10-20 %).
MEDICINSKI UZROKOVANA NEPLODNOST
Razlozi neplodnosti kod muškarca mogu biti različiti. U nastavku navodimo neke od medicinskih razloga.
Bolesti testisa
Bolesti testisa i epididimisa, kao što su upale, proširene vene ili torzija testisa obično pogađaju mlađe muškarce i treba ih shvatiti vrlo ozbiljno jer mogu smanjiti plodnost.Poremećaj proizvodnje hormona
Hormoni, posebice FSH (folikul stimulirajući hormon), kontroliraju proizvodnju spermatozoida u testisima. Ukoliko u tijelu nema dovoljno FSH-a potrebno je razmotriti hormonsko liječenje.Proširene vene testisa (varikokela)
Varikokela je naziv za proširene krvne žile testisa. Najčešće je riječ o proširenju vena lijevog, a moguće i oba testisa (u 2 % slučajeva). Javlja se kod oko 15 % muškaraca. Neliječena varikokela je obično uzrok muške neplodnosti s obzirom da kongestija (zastoj) krvi može povisiti temperaturu testisa za oko 0,5-1 °C, što nepovoljno utječe na proizvodnju sperme. Varikokela je uzrok neplodnosti u oko 25-40 % svih neplodnih muškaraca.Antitijela na spermije
S obzirom da proizvodnja sperme počinje tek tijekom puberteta, tijelo može prepoznati spermije kao strana tijela te na njih razviti antitijela koja mogu umanjiti šansu za trudnoću.Poremećaj sjemenih kanalića
Epididimis se sastoji od dva do četiri metra dugog sustava kanalića kroz koji prolazi sperma i mjesto je gdje spermiji sazrijevaju. U slučaju čak i najmanje upale može doći do stvaranja adhezije, odnosno sljepljivanja unutarnjih stijenki. U slučaju postojanja ovog poremećaja transporta sperme spermiji se ne mogu povezati sa sjemenom tekućinom, što rezultira malim brojem normalnih spermija u ejakulatu ili njihovim potpunim izostankom.NEPLODNOST KAO POSLJEDICA NEZDRAVOG NAČINA ŽIVOTA
ČIMBENICI KOJI DOPRINOSE NEPLODNOSTI
Prekomjerna tjelesna težina
Samo 9 kilograma viška povećava rizik od neplodnosti za 10 %. Povećanje masnog tkiva u području trbuha smanjuje količinu biološki aktivnog slobodnog testosterona.
Pušenje
Pušenje utječe na gustoću, pokretljivost i oblik spermija. Može se pretpostaviti da ima izravan utjecaj na funkciju testisa i proces sazrijevanja spermija (spermatogenezu). Metaboliti iz duhanskog dima mogu izazvati upalne procese u muškom genitalnom sustavu, što može dovesti do oksidativnog oštećenja spermija.
Alkohol
Prekomjerna i kronična konzumacija alkohola može imati toksični učinak na spermije što se očituje poremećenom spermatogenezom uz mogućnost narušavanja pokretljivosti i oblika spermije.
Prehrana
Nezdrava prehrana može rezultirati slabijom kvalitetom sperme zbog manjka hranjivih tvari. Vitamini i drugi mikronutrijenti koji se unose putem hrane služe kao kofaktori enzimskih reakcija i imaju antioksidativni učinak.
NEPLODNOST ZBOG DJELOVANJA VANJSKIH ČIMBENIKA
Hrana
Kvaliteta hrane se zadnjih godina pogoršala zbog intenzivnog iskorištavanja tla. Istraživanja su pokazala da voće i povrće ne sadržI više toliko vitamina kao nekad.
Starost
Kvaliteta sperme može početi opadati nakon 35. godine. Ženska osoba mlađa od 30 godina čiji je partner stariji od 40 godina ima čak 25 % manju šansu za začeće u odnosu na osobu koja ima mlađeg partnera. Unatoč toj činjenici, trend starijih očeva je u porastu. U današnjem svijetu sve je više muškaraca koji se odlučuju na očinstvo tek nakon postignutih prekretnica u životu ili karijeri, što rezultira time da brojni muškarci postaju prvi put očevi tek u četrdesetima. Mnogi od njih možda neće uspjeti ostvariti očinstvo bez komplikacija i intervencija s obzirom da je znanost potvrdila utjecaj dobi muškarca na zdravlje sperme, odnosno na smanjenje broja spermija i njihovu pokretljivosti. Osim toga, kod starijih muškaraca se češće događaju i kromosomske promjene (razbijanje nizova DNK) u spermijima.
Bisfenol A (BPA)
Bisfenol A (BPA) je jedna od najčešće korištenih kemikalija - nalazi se u mnogim potrošačkim proizvodima kao što su plastične boce i plastična ambalaža za hranu, u tragovima je sadrže i unutarnje stijenke limenki, a koristi se i za proizvodnju dječjih bočica što je posebno alarmantno.Istraživači iz Michigana su otkrili da radnici na proizvodnoj liniji u kineskoj tvornici, koji su bili izloženi BPA, pate od seksualne nemoći te imaju probleme s erekcijom i ejakulacijom. Istraživači su također uočili povezanost između vrijednosti BPA u uzorcima mokraće i koncentracije hormona plodnosti kod radnika.
Američki istraživači su usporedili vrijednosti BPA u mokraći 218 radnika s kvalitetom njihove sperme te otkrili da BPA povećava rizik za lošiju kvalitetu sperme za dva do četiri puta (to uključuje koncentraciju spermija, vitalnost i pokretljivost potrebnu za oplodnju).
Temperatura
Normalna temperatura u testisima iznosi 35 °C. Učinci topline, primjerice zbog dugog sjedenja kod profesionalnih vozača, mogu uzrokovati porast temperature u testisima, a to može pogoršati plodnost.Lijekovi
Ovi lijekovi mogu oslabiti spolni nagon i erektilnu funkciju, a u nekim slučajevima uzrokuju smanjenu ejakulaciju:
- antidepresivi - lijekovi koji se koriste za liječenje depresije, a uz to imaju i mnoga druga područja primjene, primjerice u terapiji boli
- lijekovi za smirenje - skupina lijekova koji imaju umirujuće djelovanje
- antihipertenzivi - generički izraz za lijekove koji snižavaju krvni tlak, i koji u kombinaciji s promjenom načina života čine osnovu antihipertenzivne terapije
- antiepileptici - lijekovi koji se koriste za liječenje epilepsije
- lijekovi za srce - koriste se za liječenje bolesti srca.
Pojam endokrinog poremećaja se prvenstveno odnosi na poremećaj u radu endokrinih žlijezda (žlijezde s unutarnjim izlučivanjem) koje proizvode hormone i ispuštaju ih direktno u krv.
Pojedini lijekovi koji utječu na enodokrine mehanizme posljedično mogu utjecati i na plodnost:
- anabolički steroidi - opći izraz za supstancije koje se koriste za ubrzavanje izgradnje mišićne mase
- antiandrogeni - lijekovi koji inhibiraju djelovanje muških spolnih hormona.
Neke tvari mogu inhibirati proces sazrijevanja spermija:
- citostatski lijekovi - kemijske tvari koje se koriste kao ljekovite tvari, pogotovo u kemoterapiji; oni uništavaju, odgađaju ili sprječavaju stanični ciklus, što sprječava dijeljenje i širenje tumorskih stanica
- antibiotici - tvari koje imaju inhibitorni utjecaj na metabolizam mikroorganizama, primjerice bakterija, sprječavajući njihovo razmnožavanje ili preživljavanje
- imunosupresivi - lijekovi koji umanjuju normalno funkcioniranje imunosnog sustava.
PROFERTIL® KAPSULE
Profertil kapsule sadrže patentiranu kombinaciju sastojaka za nutritivnu potporu muškoj plodnosti. Sinergijski učinak kombinacije sastojaka.
Profertil je dodatak prehrani s L-karnitinom, L-argininom, koenzimom Q10, glutationom, vitaminima i mineralima. Doprinosi normalnoj plodnosti, normalnoj spermatogenezi i normalnoj reproduktivnosti muškaraca. Selen doprinosi normalnoj spermatogenezi. Cink doprinosi normalnoj plodnosti i reprodukciji. Folna kiselina doprinosi normalnom metabolizmu homocisteina. Cink i folati imaju ulogu u procesu stanične diobe. Folna kiselina doprinosi normalnoj sintezi amino kiselina. Vitamin E i selen doprinose zaštiti stanica od oksidativnog stresa.
Vegi-Caps: kapsule su biljnog podrijetla (celuloza), bez aditiva životinjskog podrijetla i dobro podnošljive.