

Zašto koža postaje masna?
Iako uzroci masne kože nisu dovoljno poznati, poznato je da postoje nasljedni čimbenici. Ukoliko su oba roditelja imala akne, veća je vjerojatnost da će se one pojaviti i kod njihova djeteta. Također, u proučavanjima procesa vezanih za masnu kožu uočeno i nekoliko slijedećih čimbenika:- hormonska aktivnost, poput menstrualnog ciklusa i puberteta,
- stres, koji pokreće povećano lučenje hormona nadbubrežnih žlijezda (tzv. hormoni stresa),
- hiperaktivnost žlijezda lojnica,
- nagomilavanje izumrlih stanica površinskih slojeva kože,
- pretjerana proizvodnja sebuma (loja) koja stvara idealno okruženje za razmnožavanja inače bezopasnih bakterija, Cutibacterium acnes (C. acnes), koje zatim uzrokuju upalu.

Od masne kože do akne
U odrasloj dobi i do 7% osoba može imati akne. U stručnoj literaturi navodi se da 12% osoba starijih od 25 godina, te 3% između 35 i 44 godine ima akne. Akne su ponavljajuće stanje, stoga dugogodišnji tijek bolesti može biti uzrokom i fizičkih i psiholoških ožiljaka i u mlađoj i u starijoj životnoj dobi.

U normalnim uvjetima sebum izlazi na površinu kože putem izvodnih kanala žlijezda lojnica. Kod pojačanog izlučivanja sebuma, stanice u zidovima kanala se umnažaju i sprečavaju izlazak sebuma iz kanala. Dolazi do širenja pora i stvara se začepljenje koje se naziva komedon. On može biti otvoren (miteser) ili zatvoren, nalik na malu kvržicu u boji kože (bijeli prištić ili mikrocista). Prema ozbiljnosti simptoma ovaj oblik naziva se acne comedonica, također poznat kao blagi do umjereni oblik akne.
U određenim slučajevima žlijezde lojnice mogu se toliko proširiti da dolazi do stvaranja čvorova i cisti. I one mogu postati upaljene te se početi gnojiti, stvarajući tako bolne promjene na licu, gornjem dijelu prsa i leđima. To je težak oblik akni, acne conglobata.

Liječenje akne vulgaris
Kod svih oblika, pa i onih blagih, uvijek se preporuča savjetovanje s dermatologom, jer će on svojim pregledom, savjetom i po potrebi terapijom pomoći u sprečavanju pogoršanja bolesti i posljedica poput nastajanja ožiljaka.
Liječenje je kod velike većine bolesnika vrlo uspješno, a ovisi o obliku akne. Kod blažih oblika primjenjuje se samo lokalna terapija, a kod srednje teških i teških oblika uz lokalnu se istodobno daje i opća terapija. Redovitim čišćenjem kože i lokalnom, danas najčešće kombiniranom, keratolitičkom i antimikrobnom terapijom, nastoji se regulirati lučenje sebuma, spriječiti začepljenje pora i stvaranje novih mitesera, prištića i upalnih promjena. Kod srednje teških oblika uz lokalnu terapiju uobičajeno se daju antibiotici, dok je kod teških oblika terapija izbora oralna primijena izotretinoina. Učinkovitost liječenja svih oblika akne je vrlo velika, ali samo kod pravilne i dugotrajne primjene terapije koju određuje dermatolog.

Kako njegovati masnu kožu?

Njega kože tijekom terapije lijekovima
Osobito je važno da se i nakon uspješne faze liječenja, tijekom faze održavanja, i dalje koristite posebno prilagođeni dermokozmetički proizvodi za higijenu i njegu ovog tipa kože. Dermokozmetički proizvodi mogu se bez liječničkog recepta nabaviti u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama, a za savjet i pomoć pri odabiru proizvoda upitajte svog liječnika ili ljekarnika.