ŠTO SU OPEKLINE?
Opekline su najčešća posljedica nezgoda u kući, kojima su pogotovo podložna djeca. U medicinskoj terminologiji opekline se definiraju kao ozljede tkiva nastale djelovanjem topline, kemikalija i električne struje, odnosno izlaganjem suncu ili nekoj drugoj vrsti radijacije. Ukoliko nije u pitanju neki viši stupanj opekline, većina zdravih ljudi uglavnom se brzo oporavi od nastalog oštećenja kože bez ozbiljnih zdravstvenih posljedica.
Postoje načini na koje se mogu prevenirati neželjene posljedice i ubrzati zacjeljivanje tkiva. Jedan od njih je primjena Octenisept® gela za rane koji pruža antiseptički učinak zbog prisustva oktenidina, a struktura gela tvori zaštitni film i vlaži opeklinu. Takvim tretiranjem opekline omogućava se njezino brže zacjeljivanje.
PODJELA OPEKLINA PREMA NAČINU NASTANKA
Kada neki od navedenih čimbenika dođe u kontakt s kožom, dolazi do oštećenja različitih slojeva kože (epidermisa, dermisa, hipodermisa), a potencijalno i tkiva ispod kože. U kojoj mjeri, ovisi o jačini i trajanju djelovanja uzročnog čimbenika.
Osim što dolazi do narušavanja barijerne funkcije kože i razvoja upale, postoji i mogućnost razvoja infekcije.
Toplinske opekline
Važno je i vrijeme izloženosti kože toplinskom utjecaju. Na primjer, do nekroze kože dolazi pri izloženosti temperaturi od 70 °C tijekom jedne sekunde, dok je pri temperaturi od 47 °C za to potrebno 45 minuta.
U većini slučajeva oštećenje se može sanirati bez odlaska u bolnicu, ali je važno na pravilan način previti ranu da ne dođe do infekcije.
Kemijske opekline
Kako je u slučaju kemijskih opeklina kontakt kože sa štetnim čimbenikom daleko dulji nego, na primjer, u slučaju toplinskih opeklina, ova vrsta opekline može uzrokovati odumiranje tkiva koje se širi satima nakon nastanka opekline.
Ukoliko dođe do udisanja ili gutanja kemikalije, razvijaju se ozljede sluznice nosa, usne šupljine, jednjaka i želuca.
Opekline od lužina opasnije su od onih prouzročenih kiselinama. Lužine ne samo da prodiru duboko u tkivo, nego reagiraju s lipidima i uzrokuju „otapanje“ kože. Taj proces je aktivan sve dok se lužina ne ukloni s kože.
Električne opekline
Dodirivanje neispravne utičnice ili strujni udar iz malih kućanskih aparata rijetko izazivaju teže ozljede, dok izloženost visokoj voltaži može dovesti i do smrtnog ishoda. Električni udar tako može oštetiti srce ili mozak te dovesti i do paralize udova.
Radijacijske opekline
Primjer štetnog zračenja su i X-zrake te UV zrake, zbog čega se i opekline uzrokovane suncem svrstavaju u kategoriju radijacijskih opeklina.
STUPNJEVANJE OPEKLINA
Opekline se mogu klasificirati i prema stupnju zahvaćenosti površine tijela i dubini oštećenja tkiva:
- opekline 1. stupnja - najčešće je zahvaćen samo površinski sloj kože (epidermis). Javlja se crvenilo, bez mjehurića, uz eventualno blago izraženu bolnost. Primjer ovog stupnja su opekline od sunca. Posjet liječniku nije nužan. Ako se pravilno postupa, ova vrsta opekline nikad ne ostavlja trajni ožiljak. Najvažnija je hidratacija rane.
- opekline 2. a stupnja - zahvaćen je površinski sloj srednjeg sloja kože (dermis). Javljaju se crvenilo i mjehurići ispunjeni prozirnom tekućinom, uz jače izraženu bol. Mogu biti posljedica kratkotrajnog kontakta s plamenom ili vrelom tekućinom.
- opekline 2. b stupnja - zahvaćen je dublji sloj dermisa. Javljaju se izrazito oticanje, crvenilo i još jače izražena bol. Ako se s opeklinama drugog stupnja pravilno postupa, gotovo nikad ne ostavljaju trajne ožiljke. Ne probijajte mjehuriće i što prije nazovite liječnika ili ga posjetite u ambulanti, jer je postupak kod ovog stupnja opekline malo složeniji.
- opekline 3. stupnja - zahvaćeni su svi slojevi kože, tkivo je blijedo, a bolnost se ne osjeća (destrukcija živčanih završetaka). Ovaj stupanj opekline obično ostavlja trajne ožiljke, čak i uz pravilno postupanje, stoga je potrebna neodgodiva liječnička intervencija (pozvati hitnu pomoć ili otići u centar za opekline, ako postoji u vašem gradu).
- opekline 4. stupnja - zahvaćene su duboke strukture (krvne žile, mišići, kosti). Kao i u slučaju opeklina trećeg stupnja, potrebna je neodgodiva liječnička intervencija.
PRVA POMOĆ KOD OPEKLINA
U trenutku nastanka opekline potrebno je pravilno postupiti kako bi se izbjegle moguće komplikacije, a nastajanje ožiljka izbjeglo ili svelo na najmanju moguću mjeru.
Prva pomoć kod toplinskih opeklina
- Ohladiti opeklinu. Opečeni dio kože držati pod mlazom tekuće hladne vode kako bi se oštećeno područje ohladilo. Nakon toga poželjno je na opeklinu položiti kompresu natopljenu hladnom vodom dok bol ne popusti. Voda mora biti hladna, ali ne ledena. Led se ne smije stavljati direktno na ranu, jer kao i ledeno hladna voda, uzrokuje daljnje oštećenje tkiva.
- Ukloniti odjeću i nakit. Ukoliko je odjeća natopljena vrućom tekućinom, treba je skinuti. Komadi tkanine koji su zalijepljeni za kožu ne smiju se nasilno odvajati već ih treba obrezati škarama. S opečene ruke odmah skinuti prstenje, narukvice i sat, prije nego koža natekne. Ako se zbog otekline prsten više ne može skinuti, treba ga prerezati.
- Ne dirati mjehure. Ukoliko na površini kože nastanu mjehuri, ne smiju se dirati i otvarati zbog mogućeg razvoja infekcije. Ako mjehuri puknu, područje treba isprati pod mlazom vode. Moguća je primjena antibiotika ili antiseptika kako bi se spriječio razvoj infekcije.
- Dezinficirati i navlažiti ranu. U trenutku kada je opeklina potpuno ohlađena pošpricati je s Octenisept® 1 mg/ml + 20 mg/ml otopinom za kožu, a nakon toga prekriti tankim slojem Octenisept® gela za rane čiji učinak vlaženja sprječava sušenje rane i izaziva trenutačni osjećaj olakšanja. Osim toga, Octenisept® gel za rane ujedno formira zaštitni sloj koji sprječava prodor mikroorganizama kroz oštećeno tkivo i tako smanjuje mogućnost infekcije.
- Sterilno previti opeklinu. Na ranu staviti sterilnu gazu, vrlo labavo i bez zatezanja, da se spriječi kontaminacija mikroorganizmima iz zraka i pošpricati je s Octenisept® 1 mg/ml + 20 mg/ml otopinom za kožu.
- Primijeniti analgetike. Ukoliko se osjeća bol, po potrebi se može dati analgetik poput ibuprofena, paracetamola i slično.
Prva pomoć kod kemijskih opeklina
- Ukloniti uzrok opekline. Kemikaliju koja je uzrokovala opeklinu isprati pod mlazom tekuće vode u trajanju od najmanje 10 minuta. Ako su u pitanju suhe kemikalije, prije ispiranja s vodom s kože ukloniti sve preostale čestice.
- Ukloniti odjeću i nakit. Potrebno je ukloniti odjeću i nakit koji su kontaminirani kemikalijom.
- Po potrebi ponovno isprati. Ukoliko je i nakon ispiranja prisutan osjećaj žarenja, zahvaćeno područje isprati s vodom još nekoliko puta.
- Dezinficirati i navlažiti opeklinu. Kada smo sigurni da je opeklina isprana pošpricati je s Octenisept® 1 mg/ml + 20 mg/ml otopinom za kožu, a nakon toga prekriti tankim slojem Octenisept® gela za rane čiji učinak vlaženja sprječava sušenje rane i izaziva trenutačni osjećaj olakšanja. Octenisept® gel za rane ujedno formira zaštitni sloj koji sprječava prodor mikroorganizama kroz oštećeno tkivo i tako smanjuje mogućnost infekcije.
- Sterilno previti opeklinu. Na ranu staviti sterilnu gazu, vrlo labavo i bez zatezanja, da se spriječi kontaminacija mikroorganizmima iz zraka i pošpricati je s Octenisept® 1 mg/ml + 20 mg/ml otopinom za kožu.
- Primijeniti analgetike. Ukoliko se osjeća bol, po potrebi se može dati analgetik poput ibuprofena, paracetamola i slično.
OCTENISEPT® GEL ZA RANE
Prednost Octenisept® gela za rane je optimalna opskrba rane vlagom. Struktura gela osigurava vlažnost i osjećaj hlađenja te pospješuje i ubrzava proces prirodnog zacjeljivanja. Gel ujedno formira zaštitni sloj koji sprječava prodor mikroorganizama u ranu.
U sastavu gela nalazi se antiseptik nove generacije - oktenidin. Oktenidin je danas postao standard u liječenju rana te zauzeo mjesto vodećeg medicinskog proizvoda za dezinfekciju rana i sluznica. Svojstven mu je širok antimikrobni spektar djelovanja - pokazuje baktericidan (ubija bakterije), fungicidan (ubija gljivice) i ograničen virucidan (ubija viruse) učinak. Djeluje unutar jedne minute od primjene uz dugotrajan učinak i do 24 sata.
Bezbojan je, bezbolan i niskih alergijskih svojstava te je dobro podnošljiv na koži, sluznici i tkivu. Mogu ga koristiti nedonoščad, dojenčad i djeca.
Octenisept® gel za rane preporučuje se koristiti kod opeklina blažeg stupnja.
Octenisept® gel za rane je medicinski proizvod dok je Octenisept® 1 mg/ml + 20 mg/ml otopina za kožu lijek. Oba proizvoda dostupna su u ljekarni bez recepta.