TKO JE UKLJUČEN U NJEGU NEPOKRETNOG BOLESNIKA?
Nepokretni bolesnici su posebna skupina bolesnika o kojima brigu vodi niz osoba - od patronažnih medicinskih sestara, preko stručnih njegovatelja pa sve do članova obitelji.
Na temelju procjene stanja bolesnika i njegove obitelji ili osobe koja se o njemu brine, kao i uvjeta u kojima bolesnik živi, medicinsko osoblje kategorizira stupanj nepokretnosti bolesnika i utvrđuje razinu potrebne zdravstvene njege.
Potom se u suradnji s bolesnikom i članovima obitelji (odnosno osobom koja brine o bolesniku) izrađuje plan provođenja zdravstvene njege.

Pranje ruku
Njega nepokretnog bolesnika uvijek započinje odgovarajućom pripremom - temeljitim pranjem ruku i to pri samom ulasku u kuću, prije početka pružanja njege te nakon kontakta s bolesnikom.
Na taj način se s površine ruku mehanički odstranjuje vidljiva nečistoća zajedno s mikroorganizmima čime se prevenira mogućnost pojave infekcije.
Na taj način se s površine ruku mehanički odstranjuje vidljiva nečistoća zajedno s mikroorganizmima čime se prevenira mogućnost pojave infekcije.
Održavanje osobne higijene
Pružanje njege nepokretnom bolesniku temelji se na održavanju osobne higijene. Članovi obitelji, skrbnik ili medicinsko osoblje održavaju čistoću kože i sluznica te kose, zuba i noktiju bolesnika.Njega se provodi na svakodnevnoj i tjednoj bazi. Svakodnevno se održavaju higijena zubala, usne šupljine, pojasa i genitalija, kosa se češlja, a pelene i odjeća mijenjaju. Na tjednoj bazi bolesnika se kupa u kadi ili u krevetu, pere se kosa i podrezuju se nokti.
Higijena usne šupljine
Postoje određene skupine bolesnika koje imaju povećan rizik od razvoja problema u usnoj šupljini ili imaju postojeće bolesti u usnoj šupljini. U te skupine spadaju onkološki bolesnici, bolesnici na palijativnoj skrbi, intubirani bolesnici, kronični bolesnici, stariji bolesnici i sl.S obzirom da je provođenje higijene usne šupljine kod ovih bolesnika otežano, povećan je rizik od razvoja bolesti i stanja u usnoj šupljini povezanih s neodgovarajućom higijenom, kao što su oralna kandidijaza te gingivitis, parodontitis i druge bolesti parodonta, kao i kronične infekcije sa sistemskim komplikacijama.
Najčešći simptomi loše higijene usne šupljine:
- bol
- poteškoće s gutanjem
- otežano hranjenje
- razvoj lokalne i/ili sistemske infekcije
- otežana komunikacija.
Procedura održavanja higijene usne šupljine
- Postaviti bolesnika u uspravan položaj na krevetu. Ukoliko je bez svijesti, potrebno je jastuke postaviti kao potporu glavi i leđima.
- Pomoću četkice i paste za zube nježnim kružnim pokretima očistiti prednju, stražnju i vršnu stranu zuba te područje jezika i desni.
- Ukoliko je bolesnik pri svijesti, dati mu vode kojom će isprati usta i potom ispljunuti.
- Nakon čišćenja usne šupljine četkicom za zube, kao i u slučaju da se bolesniku na taj način ne može očistiti usna šupljina, usta očistiti tupferom namočenim u antiseptičku vodicu za usta (npr. Octenident® otopina za ispiranje usta namijenjena održavanju higijene usne šupljine).
- Područje oko usta posušiti suhom i čistom krpicom ili maramicom, a na usne staviti hidratantni balzam.

OCTENISAN® PROIZVODI U NJEZI NEPOKRETNOG BOLESNIKA
Octenisan® linija uključuje proizvode na bazi oktenidina namijenjene za pranje i dekolonizaciju kože i kose nepokretnih bolesnika u kućnom i bolničkom okruženju. Proizvodi iz ove linije prikladni su za primjenu i u jedinicama intenzivnog liječenja.
Octenisan® rukavice za pranje su jednokratne rukavice impregnirane antiseptikom oktenidinom, namijenjene čišćenju i njezi kože. U pakiranju se nalazi 10 rukavica, od kojih je svaka namijenjena pranju jedne regije tijela. Ukoliko je potrebno, pakiranje se može zagrijati u mikrovalnoj pećnici kako bi postupak pranja bolesniku bio što ugodniji. Koriste se jednom dnevno na način da se njima prebriše tijelo i ostavi da djeluje 30 sekundi.
Octenisan® kapa za pranje je jednokratna kapa impregnirana antiseptikom oktenidinom namijenjena pranju kose i vlasišta. Kapa se koristi po potrebi, a preporučljivo dva do tri puta tjedno. Pakiranje se može zagrijati u mikrovalnoj pećnici kako bi postupak pranja kose bolesniku bio što ugodniji. Primjena je jednostavna - kapa se stavi na glavu tako da prekriva svu kosu, otopina s kape se temeljito umasira u vlasište i ostavi djelovati najmanje pet minuta.
Dekolonizacija nosne šupljine provodi se s Octenisan® md gelom za nos.
Uz Octenisan® liniju proizvoda, kod nepokretnih bolesnika može poslužiti i Octenident® otopina za ispiranje usta, kojom se održava higijena usne šupljine.