FINI REGULACIJSKI MEHANIZMI
Zdravlje je najveća vrijednost koju u životu zaista trebamo cijeniti, a posebno kada govorimo o hormonalnoj ravnoteži, jednom od kompleksnih i vrlo impresivnih mehanizama našeg tijela.
Hormoni utječu na sve tjelesne procese, a jedan od najvažnijih je menstruacijski ciklus. Sve promjene koje se događaju tijekom menstruacijskog ciklusa u organizmu žene su pod kontrolom finih regulacijskih mehanizama koji obuhvaćaju endokrinološku aktivnost hipotalamusa, hipofize i jajnika, ali dijelom su podložni i vanjskim utjecajima poput stresa, raspoloženja, tjelesne težine, osjetilne percepcije itd.
ŠTO JE MENSTRUACIJA?
Pojednostavljeno rečeno, menstruacija je rezultat vrlo složenog slijeda aktivnosti u organizmu, kojima je krajnji cilj ‘osposobiti’ maternicu za usađivanje (implantaciju) oplođenog jajašca.
Interakcijom između središnjeg živčanog sustava (hipotalamus i hipofiza) i ženskih spolnih organa (jajnici i maternica), uz pomoć ženskih spolnih hormona (estrogen i progesteron) sluznica maternice (endometrij) se zadeblja i priprema za primitak oplođenog jajašca.
Ukoliko ne dođe do oplodnje i usađivanja oplođene jajne stanice u sluznicu maternice, endometrij se ljušti i odstranjuje kroz redovno mjesečno krvarenje (menstruaciju).
MENSTRUACIJSKI CIKLUS
Menstruacijski ciklus je jedan od najvažnijih indikatora za procjenu zdravlja žene i ujedno preduvjet za ostvarivanje trudnoće. Predstavlja razdoblje od prvog dana menstruacijskog krvarenja do sljedeće menstruacije i traje od 21 do 36 dana.
Uobičajeno je da su prve menstruacije u mladih djevojaka vrlo neredovite, no menstruacijski ciklus se s vremenom stabilizira i u prosjeku traje 28 dana, iako kod nekih žena zbog određenih razloga može biti dulji ili kraći (npr. ukoliko je tjelesna težina ispod prosjeka ili se žena profesionalno bavi sportom, velike su šanse da će ciklus biti duži, a menstruacije rjeđe).
Izostanak menstruacije u žena reproduktivne dobi smatra se uobičajenim samo za vrijeme trudnoće i dojenja, stoga je u slučaju izostanka menstruacije uputno obratiti se ginekologu.
Menstruacijski ciklus obilježavaju folikularna faza, ovulacija i lutealna faza.
Folikularna faza
Obilježava je rast i sazrijevanje folikula, odnosno formiranje vodećeg folikula s jajnom stanicom. Duljina ove faze izravno utječe na duljinu menstruacijskog ciklusa, a ovisi o brzini sazrijevanja folikula pod utjecajem različitih hormona. Trajanje folikularne faze najviše varira u razdoblju nakon nastupa prve menstruacije (menarhe) i prema kraju reproduktivnog razdoblja blizu menopauze.
Ovulacija
Označava prsnuće vodećeg folikula uz posljedično oslobađanje jajne stanice. Događa se sredinom ciklusa (14. dan) u slučaju da menstruacijski ciklus traje 28 dana, no može nastupiti i nekoliko dana prije ili kasnije.
Lutealna faza
Karakterizira je stvaranje “žutog tijela” koje predstavlja prsnuti folikul. Tijekom ove faze hormoni blokiraju ponovnu ovulaciju u istom ciklusu. Žuto tijelo izlučuje progesteron koji je, uz ostale hormone, bitan za pripremu sluznice maternice za ugnježđivanje eventualno oplođene jajne stanice. Za vrijeme lutealne faze sluz postaje gušća i oskudnija. Ukoliko ne dođe do oplodnje, razina hormona pada i dolazi do ljuštenja sluznice maternice čime započinje menstruacijsko krvarenje i novi menstruacijski ciklus.
POREMEĆAJI MENSTRUACIJSKOG CIKLUSA
Najčešći poremećaji menstruacijskog ciklusa su: premenstrualni sindrom (PMS), izostanak menstruacije (amenoreja), obilno krvarenje (menoragija) i bolne menstruacije (dismenoreja).
Premenstrualni sindrom (PMS)
Iako se u općoj kulturi premenstrualni sindrom (PMS) često povezuje s pojačanom željom za slatkim i razdražljivošću, to je samo manji dio priče. Naime, smatra se da je PMS povezan s promjenama razine hormona estrogena i progesterona što dovodi do zadržavanja tekućine, oticanja tkiva, nervoze, glavobolje i razdražljivosti, a ima utjecaja i na metaboličke procese (pojačana glad).
Amenoreja
Amenoreja označava izostanak menstruacije u barem tri uzastopna ciklusa. Može biti primarna (uopće nije došlo do menstruacije) ili sekundarna (menstruacije su bile redovne, a zatim su izostale).
Iako su manja odstupanja u ciklusima potpuno normalna, izostanak menstruacije može biti znak trudnoće, ali i nekih poremećaja.
Iako su manja odstupanja u ciklusima potpuno normalna, izostanak menstruacije može biti znak trudnoće, ali i nekih poremećaja.
Menoragija
Menoragija je pojam koji označava obilno ili produljeno menstruacijsko krvarenje, a javlja se kod devet do 14 posto svih žena. Može biti posljedica nekih bolesti i stanja (neravnoteža hormona, disfunkcija jajnika, intrauterini uložak itd.) ili, na primjer, uzimanja lijekova protiv zgrušavanja krvi. Osobito je česta kod žena u perimenopauzi.
Ukoliko se uložak ili tampon mora mijenjati češće od svakih sat vremena, svakako se treba posavjetovati s ginekologom budući da obilna krvarenja mogu dovesti do razvoja anemije i drugih teškoća.
Ukoliko se uložak ili tampon mora mijenjati češće od svakih sat vremena, svakako se treba posavjetovati s ginekologom budući da obilna krvarenja mogu dovesti do razvoja anemije i drugih teškoća.
Dismenoreja
Bol tijekom menstruacije potpuno je uobičajena zbog kontrakcije maternice, no ako su grčevi vrlo česti i intenzivni govorimo o dismenoreji.
Dismenoreja može biti primarna i sekundarna, pri čemu je primarna dismenoreja rezultat uobičajenih kontrakcija mišića maternice, dok je sekundarna dismenoreja posljedica drugih medicinskih stanja (endometrioze na primjer).POMOĆ I SAMOPOMOĆ
U slučaju ozbiljnijih problema povezanih s menstruacijskim ciklusom, obilnih krvarenja ili izostanka krvarenja, svakako se posavjetujte s liječnikom. No, imajte na mu da su pravilna prehrana, umjerena tjelovježba, briga za mentalno zdravlje i napuštanje loših navika prvi korak do zdravlja u cjelini pa tako i reproduktivnog zdravlja.
Regulaciji hormonske aktivnosti moguće je doprinijeti i dodacima prehrani na prirodnoj bazi, poput preparata koji sadrže korijen biljke maka (maca; peruanski ginseng).
Femmenessence MacaHarmony
Femmenessence kapsule su dodatak prehrani vrhunske i svjetski priznate kvalitete, s ekstraktom korijena make (maca, Lepidium meyenii) koja doprinosi regulaciji hormonske aktivnosti i zdravlju reproduktivnog sustava na prirodan način.
Femmenessence preparati su proglašeni najboljim ženskim preparatima na svijetu.
Femmenessence MacaHarmony® - za žene u reproduktivnoj dobi.
Saznajte više Kupite
Femmenessence preparati su proglašeni najboljim ženskim preparatima na svijetu.
Femmenessence MacaHarmony® - za žene u reproduktivnoj dobi.
Saznajte više Kupite